2010 Paris Conference Information

EED_bandeau_Paris

The third EED conference will be held from 6 to 9 July 2010 at the Université Paris Diderot, Paris 7, along the left bank of the Seine, adjacent to the new library building the Bibliothèque Nationale de France, François Mitterrand.

We look forward to seeing you in Paris!

Registration and Abstract submission

Registration Form

Abstract Submission Form

Deadline for the submission of abstracts and the early fee deadline: 15 April 2010.

Venue

Venue information can be found on the venue information page.

Sponsors

Sponsors of the meeting

Keynote Speakers

Philippe Janvier - Muséum National d'Histoire Naturelle, Paris, France
Breaking through the mineral ceiling: Early fossil vertebrate anatomy in the light of new technologies

Enrico Coen - John Innes Centre, Norwich, UK
Development and evolution of shape

Pat Simpson - University of Cambridge, UK
The evolution of bristle patterns in flies

Marianne Bronner-Fraser - Caltech, Pasadena, USA
Gene regulatory networks in neural crest evolution

Symposia

For a full listing and programme, see the Symposia Paris 2010 Webpage

  • Computational models of body plan development: The role of gene regulatory network architecture and non-linear interactions
    Organizers: Kirsten ten Tusscher, Paulien Hogeweg
  • The neural crest: vertebrates, development, fossils and evolution

    Organizers: Michael Coates, Zerina Johanson

  • Early evolution of metazoan development and body plans
    Organizers: Yulia Kraus, Guenter Plickert, Michael Manuel
  • Developmental Genetics of Plant Speciation
    Organizers: Beverley Glover, Chris Kuhlemeier
  • Evolutionary Developmental Genomics
    Organizers: Didier Casane, Michel Vervoort
  • Developmental Mechanisms of Evolutionary Change in Nervous Systems
    Organizer: Georg Striedter
  • Genetic and developmental basis of the evolution of complex traits
    Organizers: Joan Richtsmeier, Chris Klingenberg
  • Evolution of Flower Development
    Organizers: Annette Becker, Catherine Damerval, Samuel Brockington, Louis Ronse de Craene
  • Mechanisms generating flower diversity
    Organizer: Sabine Zachgo
  • The molecular and developmental mechanisms underlying phenotypic diversification

    Organizers: Patrícia Beldade, Alistair P. McGregor, Sarah Peter, Zeba Wunderlich

  • Arthropod segmentation and head patterning
    Organizers: Gregor Bucher, Carlo Brena
  • Establishing new model systems in evo-devo
    Organizer: Jason Robert
  • Evolution and generative laws of morphogenesis
    Organizers: Lev V. Beloussov, Victoria Scobeyeva
  • Evolution of stomata and stomatal physiology
    Organizers: David Beerling , Julie Gray
  • Epigenetics in development and evolution
    Organizer: Angelika Stollewerk
  • The Population Genetics of Development
    Organizers: David Garfield, David Lowry
  • EcoDevo: Adaptation in real time
    Organizers: W. Anthony Frankino, Alexander W. Shingleton
  • Behavioral EvoDevo
    Organizer: Rinaldo C. Bertossa

Time Schedule

A time schedule of the meeting

Scientific program

Tuesday 6 July 2010
Wednesday 7 July 2010
Thursday 8 July 2010
Friday 9 July 2010

Abstracts:

Abstracts of the talks
Abstracts of the posters

Information for oral presentations:

Speakers should transfer their presentation (powerpoint or PDF file) from a USB key, on to a PC in the lecture rooms before the start of their session, from 8.30 to 8.55 AM for the morning sessions, and from 1.45 to 2.10 PM for the afternoon sessions. Speakers will be able to use their own laptop computer for their presentation if they so desire - in this case, they should also come to the lecture room before the start of the session (8.30 to 8.55 AM or 1.45 to 2.10 PM) to check whether everything is OK. It is safest to have a copy of the presentation on a USB key in case of a problem.

We kindly ask chairs to be present at least 15 minutes before the start of the session that they will chair.

The maximum duration of talks of invited speakers in symposia is 25 minutes (20' + 5' for questions) and of contributed talks 15 minutes (10' + 5' for questions). Due to the large number of talks and the running of 4 sessions in parallel, we ask speakers to strictly keep to the allotted time for their talk and session chairs to be very strict in not allowing speakers to go over the allotted time.

Information for posters:

The posterboards are suitable for posters of A1 format (1.2m height x 0.9m width). All posters can remain posted throughout the meeting. Presenters should put up their posters on Tuesday afternoon or Wednesday morning. Please be present at your poster during the poster sessions on Wednesday (uneven numbers) or Thursday (even numbers). Materials for fixing posters on the boards will be available at the reception desk. Posters should be removed before the end of the meeting, i.e. at the latest during the coffee break on Friday afternoon.

Computers and internet access will be available in the Exhibition/Poster hall

Organizing Committees:

Local Committee

Didier Casane - Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France
Patrick Laurenti - Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France
Michel Vervoort - Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France

Scientific Committee

Richard Bateman - The Royal Botanic Gardens, Kew , U.K.
Patricia Beldade - Leiden University, Netherlands
Didier Casane - Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France
Robert Cerny - Charles University Prague, Czech Republic
Frietson Galis - Leiden University, Netherlands
Patrick Laurenti - Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France
Gerhard Schlosser (Program officer) - National University of Ireland, Galway, Ireland
Michel Schubert - Institut de Génomique Fonctionnelle de Lyon, ENS de Lyon, France
Michel Vervoort - Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France

Program Committee

Didier Casane - Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France
Frietson Galis - Leiden University, Netherlands
Gerhard Schlosser - National University of Ireland, Galway, Ireland

Business meeting

The business meeting will be held, Friday 9 July 2010 at 18.00 PM

Minutes of the 2008 business meeting

Agenda of the business meeting

The financial report by the treasurer can be downloaded as a PDF.

Keynote speakers

Marianne Bronner-Fraser – Caltech, United States
Gene regulatory networks in neural crest evolution

Enrico Coen – John Innes Centre, United Kingdom
Development and Evolution of Shape

Philippe Janvier – Muséum National d'Histoire Naturelle, France
Breaking through the mineral ceiling: Early fossil vertebrate anatomy in the light of new technologies

Pat Simpson – University of Cambridge, United Kingdom
The evolution of bristle patterns in flies

Arthropod segmentation and head patterning

Gregor Bucher
Carlo Brena

Computational models of body plan development: The role of gene regulatory network architecture and non-linear interactions

Kirsten ten Tusscher
Paulien Hogeweg

Developmental Genetics of Plant Speciation

Beverley Glover
Chris Kuhlemeier

Developmental Mechanisms of Evolutionary Change in Nervous Systems

Georg Striedter

Early evolution of metazoan development and body plans

Yulia Kraus
Michael Manuel
Guenter Plickert

EcoDevo: Adaptation in real time

W. Anthony Frankino
Alexander W. Shingleton

Epigenetics in development and evolution

Angelika Stollewerk

Establishing new model systems in evo-devo

Jason Robert

Evodevo of behaviour

Rinaldo C. Bertossa

Evolution and generative laws of morphogenesis

Lev V. Beloussov
Victoria Scobeyeva

Evolution of Flower Development

Annette Becker
Samuel Brockington
Catherine Damerval
Louis Ronse de Craene

Evolution of stomata and stomatal physiology

David Beerling
Julie Gray

Evolutionary Developmental Genomics

Didier Casane
Michel Vervoort

Genetic and developmental basis of the evolution of complex traits

Joan Richtsmeier
Chris Klingenberg

Mechanisms generating flower diversity

Sabine Zachgo

The molecula and developmental mechanisms underlying phenotypic diversification

Patrícia Beldade
Alistair P. McGregor
Sarah Peter
Zeba Wunderlich

The neural crest: vertebrates, development, fossils and evolution

Michael Coates
Zerina Johanson

The Population Genetics of Development

David Garfield
David Lowry

Organizing committee

Local committee

Didier Casane – France
Patrick Laurenti – France
Michel Vervoort – France

Scientific committee

Richard Bateman – The Royal Botanic Gardens, Kew, United Kingdom
Patricia Beldade – Leiden University, Netherlands
Didier Casane – Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France
Robert Cerny – Charles University Prague, Czech Republic
Frietson Galis – Leiden University, Netherlands
Patrick Laurenti – Université Paris Diderot-Paris 7, CNRS, France
Gerhard Schlosser (Program officer) – National University of Ireland, Galway, Ireland
Michel Schubert – Institut de Génomique Fonctionnelle de Lyon, ENS de Lyon, France
Michel Vervoort – Université Paris Diderot-Paris7, France

Program committee

Didier Casane – France
Frietson Galis – Netherlands
Gerhard Schlosser – Ireland
Syndicate content